המשק החקלאי

על בית אנה פרנק אחד הבניינים בכפר כתוב המשפט "קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה".
העבודה במשק מחברת את חניכנו לחיי המעשה, מלמדת אותם מושגים כגון אחריות. דייקנות. שיתוף פעולה. החניך מביא לידי ביטוי בעבודה כישורי חיים נוספים מאלו הנדרשים בכיתה, הוא מתנסה במגוון אתגרים מפתח כישורים מתחבר לארץ ולחיי המעשה ולומד כי יש קשר ישיר בין מעשה לתוצאה. כל זאת תוך למידה חווייתית מעניינת ומאתגרת.

המשק החקלאי הינו אחד מעמודי היסודות של הכפר. המשק מתקדם ומתפתח בהתאם להתקדמות של החקלאות בארץ .החידושים מושרשים בענפים השונים:

הרפת

בכפר רפת גדולה ומצליחה של כ120 פרות חולבות, גלעד ג'ובי מרכז את הרפת ויחד עם קבוצה של חניכי הפנימייה חולבים פעמיים ביום בחמש בבוקר ובחמש אחר הצהריים. זה חוץ מהעבודות השוטפות ברפת. להיות רפתן זו גאווה בכפר הנוער.

הזית

בכפר הנוער אנחנו מלווים את הזית לכל אורך הדרך. מהטיפול בעץ, דרך הפרי המסיק, האיסוף והפקת שמן זית בבית הבד הנמצא בכפר.
פימה רוטנברג מרכז את הענף וביחד עם התלמידים מצליחים להפיק שמן זית משובח משמני הארץ תוך למידה ועבודה משותפת.

גידולי שדה

בשדות שליד הכפר אנו מגדלים חיטה ותירס, חורשים זורעים ומעבדים גם כאן כמובן בשיתוף תלמידים. הטרקטור הוא כלי עבודה מרכזי בענף ולכן החניכים גם לומדים נהיגה על טרקטור ומקבלים רישיון נהיגה.

נוי

לחניכים שלנו מגיע לחיות במקום הכי יפה בעולם. ואנחנו עמלים להפוך את כפר הנוער שלנו לכזה. אריאל ביחד עם החניכים מטפחים את המראה של הכפר את פינות הנוי שלו. אנו רואים שיפור גדול בחזות הכפר.וכל מקום שהנודניקים נוגעים בו נהפך לגן עדן.

פינת חי

יואב חיימוביץ אחראי על פינת החי, יחד עם קבוצה גדולה של תלמידים הם מטפלים בשמונה כלובים ובהם מכרסמים ציפורים ועופות. כמו כן בפינת החי פועל דיר עיזים. פינת החי של הכפר עברה תהליך שיקום שהחל לפני כשנתיים . למקום פוטנציאל גדול ועדיין תוכניות רבות לפנינו. בפינת החי פועלת גם– מטפלת רגשית בעזרת בעלי חיים. תלמידים רבים רואים בו מקום מפגש .מקום מיוחד שבו עושים "על האש" ומקום חוויתי.

חממה

אליעזר פרנקו מלוה את התלמידים בעבודות מחקר בביולוגיה, בגידולי הורדים, צמחי תבלין ,פרחים ,במלפפון ,עגבניה ,פלפל , התלמידים לומדים להפעיל את החממה המבוקרת ע"י מחשב בטכנולוגיות החדשות .

סידור עבודה

התלמידים בוחרים את הענף הרצוי להם שבו הם יכולים לממש את עצמם וכן יכולים לתרום לסביבה ולקהילה ועובדים בו כל שבוע.

צוות המשק והחניכים בנו בעשרות שנים של עמל משק חקלאי מגוון מצליח ומאתגר.

המשק החקלאי הינו בית לתלמידים ואינו רק ענף לעבודה אלא מקום חינוכי שבו התלמיד לומד לקחת על עצמו אחריות ולתת לזולת ולבעלי החיים את מה שהוא יכול להעניק.