חדשות ועדכונים
קהילת בני מנשה בכפר הנוער

כפר הנוער קלט קבוצות משפחות של עולים חדשים מקהילת בני מנשה לתקופת שהייתם הראשונה בארץ. פגשנו אותם בדגלונים, סוכריות ומוזיקה. זכינו להיות שותפים במפעל יהודי וציוני מהמדרגה הראשונה. ברוכים הבאים


תערוכת ציורים של מגמת אומנות מוצגת בספריה


מסע אתגר

          כיתות י"ב יצאו למסע אתגר שמסמל  את תחילת שנת הבגרות וההתגברות על אתגרי החיים.

          המסע היה מרגש, חוויתי ומשמעותי

 

אירועים

תיקון עולם!

כחלק מחזון הכפר להיות סביבה משמעותית אשר מקדמת את הילדים להגשמה עצמית, הכפר עוסק בקידום תחושת הערך העצמי של הילדים תוך חינוך לערכים ולמידה חווייתית של התרומות הרבות של נתינה. ערך הנתינה שואב ממסורות יהודיות ואוניברסאליות והוא נתפס בכפר כערך שיישומו חיוני לגדילתו של אדם שלם.

"תיקון עולם" הינו מושג שנשמע אוטופי בעידן מנוכר בו האינדוודואליות בולטת, ופעולות משותפות למען אינטרסים חברתיים ועולמיים אינן בראש מעיניו של הפרט. לחברה של היום יש הרבה סיבות לפעול בשיתוף למען מטרות שהן עניינן של כל אדם כמו: פעולות המכוונות למזעור ומניעת הידרדרות אקולוגית עולמית; פעולות למען קבלת השונה ורווחה של הפרט בתוך החברה והסביבה בה הוא חי; עזרה למיעוטי יכולת; שמירה על הצדק והסדר החברתי והרשימה עוד ארוכה. הכוח שלנו להניע תהליכים כקבוצה – כאדם המתחשב ופועל בשיתוף על אחרים ועם סביבתו– הינו הרבה יותר חזק ומכיל בתוכו את הכוח להביא לצמיחה אישית וחברתית.מתוך תפיסה זו, במסגרת "תיקון עולם" אנו עוסקים בפעולות המכוונות ללמידת ערכים של אחריות חברתית כאשר פועל יוצא של פעילויות אלו הינו העצמת הילדים ולמידת אחריות אישית. "תיקון עולם" עוסק בשני תחומים: התנדבות ואקולוגיה. המשותף לשני תחומים אלו הינו הלמידה כי אני אדם שחי בתוך חברה ובתוך סביבה טבעית כאשר לכל אחד מאיתנו יש אחריות לשמור על שניהם.

במסגרת הפעילויות של ההתנדבות הילדים פעילים במגוון תחומים: יציאה לחלוקת מזון לנזקקים; קבוצה גדולה של ילדים התגייסה למשטרה כמתנדבים למען עזרה בשמירה והגנה על הסדר החברתי; קבוצת ילדים עוברים הכשרה של מד"א בכדי להתנדב במערך מגן דוד אדם ולהיות שותפים במאמצים להצלת חיים במקרים שונים; בונים פרויקט משותף עם עמותת נכי חיפה והצפון בכדי לקדם את העזרה לאנשים עם מוגבלויות וקבלת השונה. הילדים מרחיבים את שדה ראייתם וחשיבתם להבנה עמוקה יותר של צורכי החברה בהם הם חיים מעבר לצרכים האישיים שלהם. מעבר לכך, התחושה המתגבשת אצל אדם כאשר הוא מסוגל לתת למישהו אחר ולתרום הינה משמעותית ביותר לחיזוק הערך העצמי, האמונה ביכולות העצמיות, לגדילה והצלחה בחיים.

במסגרת הפעילויות של אקולוגיה הילדים עוסקים בפרויקטים שונים המכוונים לשמירה על הסביבה הטבעית ודאגה לדורות הבאים. לדוגמא: בניית מאגר בסמוך לרפת, אשר מיועד לאיסוף מי הגשמים שישמשו לשטיפת מכון החליבה ובכך יצמצמו את השימוש במשאב המים הארצי; בניית משאבה לניקוי מי מכון החליבה בכדי לעשות בהם שימוש חוזר לשטיפת עמדות העבודה של מכון החליבה; "סיירת ירוקה" – קבוצת ילדים שמקדמים פרויקטים שונים כמו: פרויקט מיון פסולת לצמצום כמות הפסולת שיוצאת מהכפר וייצור דשן; שיפור הנראות של הסביבה הפיזית על ידי צביעת מבנים ישנים, שתילת צמחיה שונה וכד'; פיתוח וחשיבה על יזמות סביבתית."תיקון עולם" מדבר על מעורבות ונתינה ברמת הפרט והסביבה. החוויה של הילדים מהמקום בו הם מסוגלים להניע תהליכים ולתרום באופן שמשפיע על החברה והעולם מצמיח ערכים של אחריות, אכפתיות, שיתוף ומחויבות.

המטרה החינוכית הנעלה של חינוך לערכים מעבר לחינוך להישגים הינה חשובה בכדי להצמיח ולהעצים את הילדים ועתיד החברה והסביבה בה אנו חיים.

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד, מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים ולמען העולם - חי לנצח"